Üniversitede tacizi haberleştiren gazeteciye dava

Öğrencilerin taciz ve mobbingle suçladığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nun gazeteci Gençağa Karafazlı’ya açtığı dava 24 Mayıs’ta görülecek.

4 bayan ve 2 erkek öğrenci, rektörlüğe dilekçeyle başvurarak BESYO Kısım Lideri Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nun kendilerine yönelik taciz ve mobbingde bulunduğunu, toplumsal medya üzerinden taciz ettiğini, mobbing uyguladığını, kasıtlı olarak düşük not verdiğini sav ederek RTEÜ idaresine şikayette bulunmuşlardı. Rektörlüğün disiplin cezasına gerek olmadığına karar verdiği Hacıcaferoğlu çok geçmeden BESYO Kısım Başkanlığı’na atanmış lakin daha sonra bu vazifesinden alınmıştı.

Evrensel’in aktardığına nazaran gazeteci Gençağa Karafazlı, mevzuyu haberleştirmiş ve öğretim üyesi Hacıcaferoğlu’nun öğrencilerle yazışmalarını yayımlamıştı. Tezler böylelikle basında yer almıştı. Hususla ilgili haberlere erişim manisi kararı aldıran Hacıcaferoğlu, Gazeteci Gençağa Karafazlı hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Bahisle ilgili söz veren Karafazlı “Yaptığım haber gerçek ve kamu faydası taşıyan bir haberdir. Öğrencilerin şikayetleri ortada, akademisyen hocanın whatssap bildirileri da haberimizde yer aldı, ortada öğrencilerin mağduriyeti kelam hususudur. Ben halkın haber alma ve yayma hakkını savundum, kimseye hakaret etmedim” demişti. Soruşturma davaya dönüştü. Gazeteci Gençağa Karafa, 24 Mayıs 2022’de Rize’de hakim karşısına çıkacak. (HABER MERKEZİ)