YouTube, beğeni düğmesinin çalışma şeklini yeniledi

Kasım ayında YouTube, herkese açık beğenmeme (dislike) sayılarını “içerik üreticileri korumak amacıyla” kaldırdı. Bu karar kullanıcıların tepkisini çekse de, CEO Susan Wojcicki bir röportajda dislike düğmesinin eski haline getirilmeyeceğini belirterek tartışmalara son noktayı koydu.

YouTube, beğenmeme sayılarına alternatif olarak videolara ’emojiyle tepki verme özelliği’ getiriyor. Bu sistem henüz hayata geçmemişken, şirket şimdi de beğen butonunda küçük ama önemli bir yenilik yaptı.

Bu arada 17 yıl oldu: İşte YouTube’a yüklenen ilk video!

YouTube, beğen düğmesine animasyon ekledi

YouTube, Android ve iOS cihazlar için yayınladığı güncellemeyle animasyonlu beğen düğmesini kullanıma sundu. Eski klasik buton kaldırılırken, artık bir video beğenildiğinde kırmızı / pembe / sarı renklerinin karışımından oluşan konfeti tarzı bir animasyon çıkıyor.

YouTube, animasyonlu beğen butonunu kullanıma sundu.

Firma söz konusu yeniliği sadece mobil cihazlarda kullanıma sunarken, www.youtube.com sitesinden ulaşılabilen web sitesinde ise “Beğen” butonunda animasyon çıkmıyor. Ayrıca aynı yenilik “Beğenme” düğmesinde bulunmuyor, bu eskisi gibi sade bir şekilde çalışıyor.

Yaklaşık bir aydır test aşamasında olan ve sınırlı sayıda kullanıcının deneyebildiği animasyonlu beğeni butonu popüler müzik platformu Spotify’da ve sosyal medya uygulaması Twitter’da da var. Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alınan Twitter, animasyona ek olarak “tweet düzenle” özelliği üzerinde de çalışıyor.

Emojiyle tepki verme özelliği yolda

YouTube videolarında beğenmeme butonuna alternatif olarak “Zamanlanmış Tepkiler” özelliği test edilmeye başlandı. Bir videonun belirli bir saniyesine kahkaha, kalp, gülen surat, şaşkınlık ve benzeri emojiler bırakılabilmesini sağlayan yeni özellik geliştirme aşamasında ve yakında kullanıma sunulması bekleniyor.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.