Youtube Rus içerik üreticilerine verilen ödemeleri kesti

Youtube Rus içerik üreticilerine verilen ödemeleri askıya aldı. Kararı asıl alan ise tabi ki Google. Google’ın geniş çaplı kararında mobil ödeme sistemleri ve Google Play gelirlerinin de askıya alındığı belirtilmiş. Google bu yaptırımlara sebep olarak Batı’nın Rusya’ya yaptırımları sonrasında banka sistemlerinde yaşanan aksamaları gösterdi. 

Youtube Rus içerik üreticileri yapılacak ödemeleri askıya aldı

Dünya çapında teknoloji ve oyun firmalarından Rusya’ya tepki yağmaya ve yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz saatlerde Sony’de Rusya’da Playstation satışlarını durdurduğunu açıklamıştı.  Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Batı bankalarından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar da, Google’ın bahanesi olmuş. 

Google’ın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

” Ödeme sistemindeki aksamalar sebebiyle Rusya’daki Google Play ödeme sistemini askıya alıyoruz. Rus kullanıcılar Google uygulamalarına ödeme yapamayacak, oyun veya uygulama satın alamayacak veya yeni uygulama satın alamayacaklar. Ancak ücretsiz uygulamalar Play Store’dan indirilebilir olacak.”
Youtube Rus içerik üreticileriYoutube ise, konuya dair şu açıklamayı yapmış:

” Rusya’da Google ve Youtube reklamları yayınlamayı kesmiştik. Şimdi kararımızı genişletiyor ve bu engeli bütün para kazanma yöntemlerini kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Rus Youtube kullanıcıları Youtube’ın katıl özelliği, Youtube Premium ve Super Chat and Merchandise özelliklerinden faydalanamayacaklar.”