Yunan Savunma Bakanı, ABD Savunma Bakanı Austin’den F-35 savaş uçağı istedi

 ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pentagon’da Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile görüştü.

Görüşme öncesinde basına kısa bir açıklama yapan Austin, ABD ile Yunanistan ortasındaki savunma iş birliğinin “hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu” söyledi.

Austin, “Güncellenen ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İş Birliği Muahedeleri ülkelerimizin ortak barış ve güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığı gösteriyor ve bunlar NATO’nun bölgeye stratejik giriş amaçlarını desteklemek üzere Yunanistan’daki Amerikan askeri varlığının artırılmasına imkan sağladı.” diye konuştu.

YUNAN BAKAN AUSTİN’DEN F-35 İSTEDİ

Panagiotopoulos ise ABD ile ülkesi ortasındaki savuma iş birliğinin “son yılların en yüksek düzeyine çıktığını” söyledi.

Yunan Bakan, Rusya’yı “saldırgan” olarak tanımlarken bu ülkeye karşı “her türlü adımı atmaya” ve “Ukrayna’ya her türlü yardımı yapmaya” hazır olduklarını belirtti.

Ülke ismi vermeden “revizyonizm” suçlamasında bulunan Panagiotopoulos, şöyle konuştu:

“Revizyonizm, ister milletlerarası hukuk tertibini düzenleyen temel kuralların sorgulanması şekliye ortaya konulsun, ister memleketler arası kabul görmüş hudutları değiştirme arayışı olarak tabir edilsin yahut birden fazla vakit olduğu üzere her ikisi olarak tezahür etsin, ABD, Yunanistan ve Kuzey Atlantik İttifakı’nın çıkarları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Revizyonizm hakim olmamalıdır. Prensiplerin farkında olmalı ve olumsuz emsallerden kaçınmaya kararlı olmalıyız ve bu çeşit yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı davranışlara kalkışanlara karşı ortak bir duruş sergilemeliyiz. Temel ortak maksat, öncelikle milletlerarası hukuka ve tıpkı vakitte yeterli komşuluk bağlarına dayanan memleketler arası hukuk nizamının korunması olmalıdır.”

Panagiotopoulos, görüşmenin ABD ile Yunanistan ortasındaki alakaları daha da derinleştirme imkanı sağlayacağını umduğunu belirterek Austin’e “Bu paydaşlığın elbet yeni bir köşe taşı da ABD ile Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ortasındaki etkileşimi, uyumu ve ortak çalışabilirliği artıracak son teknoloji F-35 savaş uçağının Yunanistan tarafından satın alınması olacaktır.” dedi.